pl en

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

1Konkurencja składa się z wiązanki figur i manewrów zaproponowanych przez pilota i złożonych komisji sędziowskiej dzień wcześniej.

Figury i manewry nie powinny przekraczać ograniczeń zawartych w instrukcji użytkowania śmigłowca, ani w żaden sposób zagrażać bezpieczeństwu.

Lot odbywa się w załodze jedno lub dwuosobowej.

Figury i manewry wykonywane są w boksie o wymiarach 1000x1000x300m w czasie nie przekraczajcym 4 minuty.

Oceny dokonuje 10-12 sędziów którzy legitymują się największym doświadczeniem w ocenianiu tego typu konkurencji. 

 

2

Przed konkurencją sędziowie mogą zażądać usunięcie figur, lub zmiany manewrów uznanych przez nich za niebiezpieczne.

Oceniane są takie elementy jak kompozycja (stopień trudności manewrów i demonstrowanie możliwości śmigłowca), technika wykonania (demonstrowanie umiejętności pilota) i prezentacja (wrażenia odbierane przez widzów).

Oceny te wydają się być subiektywne, nie każdy z zawodników specjalizuje się w tego typu lotach,a sprzęt jest różnorodny nie dając wszystkim zawodnikom równych szans - konkurencja ta nie jest więc obowiązkowa i jest prowadzona dla niej osobna klasyfikacja.

 

 

3

Aktualnym Mistrzem Świata został austriak - Siegfrierd Schwarz - szef pilotów Red Bulla który prezentował możliwości swoje, oraz swojego śmigłowca Bo-105.

 Obecnie w Europie jest tylko dwóch pilotów śmigłowcowych z uprawnieniami do akrobacji, którzy mają do dyspozycji dwa Bolkowy 105 dopuszczone przez producenta do wykonywania tego typu lotów.

Jako ciekawostka - godzina lotu na akrobację jest wyceniona na (sic!) ok 50 000 Euro ze względu na ograniczony resurs przekładni i wysokie koszty jej przeglądów.

 

 

 

IMG 5608IMG 8579 2317x1544