UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Sobota przyniosła najważniejsze rozstrzygnięcia w rozgrywanych w Zielonej Górze 15. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata FAI. Zgodnie z oczekiwaniami najcenniejsze trofea zgarnęli Rosjanie. W klasyfikacji generalnej, na którą składa się suma punktów uzyskanych w czterech konkurencjach – nawigacji, lataniu precyzyjnym, fender rigging i slalomie – triumfowali Maxim Sotnikov i Oleg Puajukas uzyskując 1194,1 pkt. na 1200 możliwych. Kolejne stopnie podium zajęli ich rodacy Viktor Korotaev/Vladimir Ziablikov (1183,6 pkt.) oraz Aleksei Maiorov/Sergei Kostin (1177,4 pkt.). Najwyżej sklasyfikowani Polacy, bracia Marcin i Michał Szamborscy, zajęli doskonałe 8. miejsce (1150 pkt.).

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Rosja przed Białorusią i Ukrainą. Piąte miejsce zajęła polska kadra śmigłowcowa w składzie: Marysia Muś i Magdalena Woch, Marcin i Michał Szamborscy, Jędrzej Wiler i Jacek Ciszewski oraz Maciej Węgrzecki i Jakub Malec.

Oprócz rywalizacji medalowej na zielonogórskim lotnisku podziwiać dziś można było pokazy akrobacji odbywające się w ramach pikniku śmigłowcowego. Tłumy miłośników awiacji z zapartym tchem obserwowały występy najlepszych pilotów na świecie. Szczególny aplauz zyskały ewolucje pilota Red Bull Flying Bulls Sigmunda „Blacky” Schwarza, którego fantastyczne free style’owe przeloty zdawały się przeczyć prawom fizyki.

Jutro ostatni dzień śmigłowcowego święta na lotnisku Przylep w Zielonej Górze – organizatorzy zapraszają od 12:00 na wyścigi równoległe oraz loty pokazowe i demonstracyjne. O 16:00 ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia 15. Śmigłowcowych Mistrzostwa Świata FAI.

image007image008image009