pl en

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand

Sport śmigłowcowy jest jednym z najmłodszych sportów lotniczych. Jego początki w Polsce sięgają 1964 roku, kiedy to w przyfabrycznym aeroklubie w Świdniku zawiązała się sekcja śmigłowcowa. Ze względu na to że zakład produkcyjny był głównym mecenasem sportu - pojawiła się szansa konkurowania na arenie nie tylko krajowej, ale również międzynarodowej.  I Krajowe Zawody Śmigłowcowe zbiegły się z jubileuszem 10-lecia lotnictwa śmigłowcowego w Polsce. 

 

W zorganizowanych w Świdniku w 1967 roku zawodach wystartowało 27 zawodników z Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, Marynarki Wojennej, Lotnictwa Sanitarnego oraz WSK PZL Świdnik.  Do dyspozycji zawodników było 16 śmigłowców SM-1 i SM-2. Rozegrano trzy konkurencje: jedną nawigacyjną i dwie pilotażowe.

II Krajowe Zawody Śmigłowcowe odbyły się dwa lata później – na starcie stanęło 22 zawodników. Podczas tych zawodów rozegrano cztery konkurencje, ale prym tak jak w poprzednich wiedli pilocie wojskowi. Mimo dwóch dużych imprez, dopiero w 1970 roku zawiązała się Komisja Śmigłowcowa, która mogła reprezentować Polskę w FAI. Pierwszym polskim delegatem był Ryszard Witkowski, pilot doświadczalny z Instytytu Lotnictwa. 

Staraniem Komisji w 1971 roku rozegrano trzecią imprezę – nadając jej już rangę Mistrzostw Polski - w tym samym roku w niemieckim Bückeburgu rozegrano I Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata przeprowadzone pod auspicjami FAI. 

Mimo usilnych starań nie doszło do wzięcia w nich udziału przez polskich pilotów.  II ŚMŚ rozegrane w Middle Wallop w Wielkiej Brytanii w 1973 roku również odbyły się bez udziału Polaków. Dopiero po pięciu latach nadarzyła się okazja do debiutu Polski na arenie międzynarodowej – na III ŚMŚ w Witebsku w Związku Radzieckim.  W Witebsku rozegrano pięć konkurencji. Pierwszy start Polaków w mistrzostwach świata należy uznać za udany.  Przy silnej konkurencji międzynarodowej wywalczyli w konkurencjach dwa medale – srebrny Krzysztofa Kaczanowskiego i brązowy – Teresy Ćwik-Maszczyńskiej.  Drużynowo Polska zdobyła czwarte miejsce.

IV Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim w 1981 roku i mimo że ta impreza przygotowana i zorganizowana z dużo większym rozmachem w stosunku do możliwości panujących w kraju w tamtych latach odbiła się szerokim echem na świecie – na następny start Polaków na zawodach rangi MŚ musieliśmy czekać aż do roku 2012.

Witebsk 19781981 Potrkow Tryb. - Ekipa polska

Od czasu debiutu młodej kadry na XIV Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata w Drakino pod Moskwą minęły trzy lata, ale obietnica dotycząca organizacji następnych mistrzostw w Polsce stała się rzeczywistością - a Państwo jesteście tego świadkami.

image005