NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand

Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej Przylep w Zielonej Górze zakończyły się 15. Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata FAI. Swoją dominację w tym widowiskowym sporcie potwierdzili Rosjanie. Mistrzami świata w klasyfikacji generalnej zostali Maxim Sotnikov i Oleg Puajukas, a Rosja triumfowała w klasyfikacji drużynowej przed Białorusią i Ukrainą. Na świetnym 8. miejscu sklasyfikowana została najlepsza polska załoga – bracia Marcin i Michał Szamborscy. W klasyfikacji juniorów Jędrzej Wiler i Jacek Ciszewski zostali wicemistrzami świata.

Wśród kobiet także bezkonkurencyjne okazały się Rosjanki. Zwyciężyła załoga Liudmila Kosenkova/Elena Prokofyeva uzyskując 1151,0 pkt., a podium uzupełniły Galina Shpigovskaja/Ljubov Gubar (1125,4 pkt.) oraz Irina Didenko/Svetlana Gumbatova (1102,0 pkt.). Piątą lokatę zajęła najmłodsza ekipa mistrzostw – Polki Marysia Muś i Magdalena Woch (842,1 pkt.).

Ostatni dzień święta sportu śmigłowcowego na lotnisku Przylep w Zielonej Górze był także dniem pokazów i lotów demonstracyjnych. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała niewiarygodne ewolucje, jakimi popisywali się piloci. Dzisiaj rozegrano też konkurencję dodatkową – wyścigi równoległe (heli races), która nie zaliczała się do klasyfikacji mistrzostw. Swoją klasę potwierdzili w niej Rosjanie zajmując całe podium.