NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand

Zielona Góra gospodarzem 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Podczas konferencji prasowej w Centrum Rekreacji i Sportu w Zielonej Górze zaprezentowano stan przygotowań do 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI. Najlepsi piloci świata z kilkunastu krajów rywalizować będą w tej wyjątkowo widowiskowej dyscyplinie od 13 do 16 sierpnia 2015 r. na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Wystartują cztery polskie ekipy, w tym jedna kobieca. Gościem specjalnym mistrzostw będzie słynny skoczek Felix Baumgartner, znany m.in. z projektu Red Bull Stratos.

 

To najważniejsza tegoroczna impreza śmigłowcowa na świecie. Wydarzenie to powraca do Polski po 34 latach przerwy, kiedy 4. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie z dużym sukcesem rozegrano w Piotrkowie Trybunalskim. Udział w mistrzostwach potwierdziło już ponad 50 załóg z całego świata, w tym m.in. reprezentanci Rosji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Białorusi, a nawet Chin i egzotycznego Makau. Polskę reprezentować będą cztery dwuosobowe załogi – bracia Marcin i Michał Szamborscy, Maciej Węgrzecki i Jakub Malec, Jędrzej Wiler z Jackiem Ciszewskim oraz przedstawicielki płci pięknej – Marysia Muś i Magdalena Woch.

W ramach mistrzostw piloci rywalizować będą w czterech punktowanych konkurencjach –nawigacji, fender rigging, lataniu precyzyjnym i slalomie. Rozegrane zostaną także konkurencje dodatkowe – freestyle oraz wyścigi równoległe (heli races). Każda z nich wymaga od zawodników perfekcyjnej techniki lotu, wyjątkowej koordynacji i idealnego zgrania załogi, opartego na szybkiej komunikacji i wzajemnym zaufaniu.

Poza Baumgartnerem, na lotnisku w Przylepie spotkać będzie można także byłego skoczka narciarskiego Thomasa Morgensterna, obecnie reprezentanta śmigłowcowej kadry narodowej Austrii, a także Sigmunda „Blacky” Schwarza – pilota Red Bull Flying Bulls, który jako jedyny w Europie wykonuje akrobacje śmigłowcem BO-105.

Janusz Kubicki, Prezydent Zielonej Góry:
- Jest to dla nas powód do dumy, że udaje nam się zorganizować w Zielonej Górze tak wspaniałą imprezę na tak dużą skalę. Chcieliśmy bardzo przygotować wydarzenie, które będzie połączeniem widowiskowych zawodów oraz tych elementów, które są interesujące z punktu widzenia mieszkańca. Będzie można uczestniczyć nie tylko w wydarzeniu sportowym, ale skorzystać także z atrakcji przygotowanych w ramach pikniku. Chcemy, aby 15 i 16 sierpnia można było ciekawie spędzić czas.

Artur Haładyn, Dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej:
- Z przyjemnością przyjęliśmy propozycję zorganizowania Śmigłowcowych Mistrzostw Świata w naszym Aeroklubie, pomimo pewnych obaw związanych z częścią organizacyjną rozgrywek sportowych. Dołożymy wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować płytę lotniska do przyjęcia wszystkich uczestników. Zaś Stowarzyszenie Helisport zajmie się aspektem koordynacji sportowego przebiegu zawodów, zgodnie ze standardami Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).

Wojciech Dobrzyński, Dyrektor 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI:
- Sport śmigłowcowy w Polsce przez długie lata praktycznie nie istniał. Reaktywacja polskiej kadry narodowej została zainicjowana w 2011 roku przez pilota i instruktora Marcina Szamborskiego, który podczas międzynarodowych targów śmigłowcowych dowiedział się o organizowanych w 2012 roku w Rosji mistrzostwach świata w tej dyscyplinie. Aeroklub Polski powołał na te mistrzostwa dwie załogi oficjalnie reprezentujące nasz kraj i osiągnęły one bardzo dobre, jak na debiutantów, rezultaty. Zachęceni niezwykle przyjaznym przyjęciem przez całe środowisko sportu śmigłowcowego, w ramach utworzonego Stowarzyszenia Lotniczego „Helisport”, podjęliśmy się organizacji śmigłowcowych mistrzostw świata w Polsce.

Jędrzej Wiler, Przewodniczący Komisji Śmigłowcowej Aeroklubu Polskiego:
- Najbardziej efektowne konkurencje przewidziane są na ostatnie dwa dni zawodów. Wtedy to odbędzie się na lotnisku w Przylepie Piknik Śmigłowcowy. Wstęp jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy - 15 i 16 sierpnia od godziny 12.00. Piloci rywalizować będą we freestyle’u, slalomie oraz niezwykle widowiskowych wyścigach równoległych. Dla widzów zapewnimy też dodatkowe atrakcje – pokazy śmigłowcowe i wystawę statyczną dotyczącą naszego sportu. Dla wszystkich chętnych dostępne będą również loty widokowe śmigłowcem Robinson R44. Ramowy program 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI:

Środa, 12 sierpnia

Ceremonia Otwarcia Mistrzostw (godziny wieczorne)

Czwartek, 13 sierpnia

9.00   Konkurencja 1: Nawigacja

Piątek, 14 sierpnia

10.00 - 14.00  Konkurencja 2: Latanie Precyzyjne

15.00 - 18.00  Konkurencja 3: Fender Rigging

 

Sobota, 15 sierpnia (impreza masowa)

10.00 - 14.00   Konkurencja 4: Slalom

14.00 - 16.00   Pokazy śmigłowcowe

16.00 - 18.00   Konkurencja dodatkowa: Free Style

Niedziela, 16 sierpnia (impreza masowa)

10.00 - 14.00  Heli Races (Wyścigi Śmigłowców)

14.00 - 16.00  Pokazy śmigłowcowe

16.00      Ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia Mistrzostw

 

Mistrzostwa organizuje Stowarzyszenie Lotnicze „Helisport” we współpracy z Aeroklubem Ziemi Lubuskiej, Aeroklubem Polski i  Międzynarodową Federacja Lotniczą FAI. Partnerem strategicznym mistrzostw jest Miasto Zielona Góra. Sponsor główny – Firma TECHSAM, wyłączny dystrybutor narzędzi JONNESWAY. Partnerzy: Red Bull, Gaz-System, IAHS, Peugeot, Salt Aviation, 3M. Patroni medialni: TVP Sport, Przegląd Sportowy, Wirtualna Polska, Fakt, Radio ESKA, RTV Lubuska, Gazeta Lubuska, Przegląd Lotniczy i portal Dlapilota.pl

WHC 2015 konferencja prasowa 1WHC 2015 konferencja prasowa 2WHC 2015 konferencja prasowa 3thumb WHC 2015 konferencja prasowa 4WHC 2015 konferencja prasowa 5WHC 2015 konferencja prasowa 6WHC 2015 konferencja prasowa 7WHC 2015 konferencja prasowa 8